Makšties uždegimui (vaginitui) būdingos išskyros, niežulys ir skausmas. Priežastis paprastai būna sutrikusi makšties bakterijų pusiausvyra arba infekcija. Vaginito priežastis taip pat gali būti sumažėjęs estrogenų kiekis menopauzės metu.
MIKROORGANIZMŲ PUSIAUSVYRA IR DISBAKTERIOZĖ
Makštis nėra sterili – joje gyvena daugybė įvairių bakterijų. Sveikos moters makštyje yra daugiau nei 50 skirtingų mikroorganizmų padermių. Tarp bakterijų yra nusistovėjusi pusiausvyra, kurią užtikrina laktobakterijos (pieno rūgšties bakterijos).
Mikrobiotos kiekybinis ar kokybinis pasikeitimas organizme, kuomet sumažėja normalios mikrofloros, o pagausėja sąlygiškai patogeninių ar patogeninių bakterijų bei grybelių, vadinamas disbakterioze.
HORMONAI ĮTAKOJA MAKŠTIES MIKROFLORĄ
Makšties laktobakterijų padermės skiriasi nuo maiste (jogurte) ir laktobakterijų preparatuose esančių laktobakterijų. Laktobakterijų augimą stimuliuoja estrogenai. Makštyje esančių laktobakterijų kiekis varijuoja menstruacinio ciklo metu, pavyzdžiui, prieš mėnesines sumažėja. Jų kiekis priklauso ir nuo moters amžiaus bei estrogenų lygio: daugiausia laktobakterijų randama naujagimystėje ir reprodukciniame amžiuje, mažiausiai – vaikystėje ir po menopauzės, kuomet ir estrogenų lygis žemiausias. Kiekvienos moters makštyje yra unikalus bakterijų derinys.
Pieno rūgšties bakterijos pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu: jos prisitvirtina prie makšties sienelės, stabdydamos patogeninių mikroorganizmų tvirtinimąsi. Laktobakterijos stabdo patogeninių mikroorganizmų augimą, konkuruoja su jais dėl maisto ir palaiko normalų makšties rūgštingumą.
RŪGŠTINĖ TERPĖ SVARBUS RODIKLIS
Sutrikus normaliai makšties mikroflorai pasikeičia makšties mikroorganizmų santykis, kuris sąlygoja ir pH pokytį. Optimalus makšties pH yra 3,8–4,5. Sumažėjus makšties pH < 3,5, tai yra parūgštėjus makšties terpei, aplinka pasidaro palanki pienligę sukeliantiems Candida grybeliams vešėti. O padidėjus pH > 4,5, aplinka darosi palanki blogosioms bakterijoms augti ir bakterinei vaginozei vystytis.
APIBENDRINIMAS
Makšties uždegimas gali išsivystyti dėl:
- makšties gleivinėje gyvenančių bakterijų ar grybelių suaktyvėjimo
- mikroorganizmų, patekusių į makštį lytiniu keliu arba iš aplinkos (pvz., viešųjų sūkurinių vonių, baseinų, SPA)
- lytinių hormonų kiekio pokyčių organizme
Dažniausiai pasitaikantys makšties uždegimai
Bakterinė vaginozė
Bakterinė vaginozė (BV) – pati dažniausia patologinių makšties išskyrų priežastis. Sutrikus pusiausvyrai laktobakterijos išnyksta, todėl kai kurių kitų normaliai esančių makštyje bakterijų pagausėja šimtus ar net tūkstančius kartų. Būtent toks normalios makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimas vadinamas bakteriniu disbalansu arba bakterine vaginoze.
PAGRINDINIAI SIMPTOMAI: balkšvai pilkos blogo kvapo išskyros. Kvapas dažnai apibūdinamas kaip panašus į žuvies, jis gali suintensyvėti po lytinių santykių. Bakterine vaginoze gali sirgti tiek lytiškai aktyvios, tiek ir neaktyvios moterys. Moterys, turėjusios daug lytinių partnerių, taip pat ir turinčios kontraceptinę gimdos spiralę, gali dažniau sirgti bakterine vaginoze, nes spiralės siūlas šarmina makšties aplinką.
KĄ DARYTI? Jei simptomai pasireiškia pirmą kartą, jums būtinai reikia apsilankyti pas gydytoją, kad nustatytų tikslią diagnozę, nes visų makšties infekcijų simptomai yra panašūs. Jei esate nėščia ir pasireiškė tokie simptomai, būtinai apsilankykite pas gydytoją. Iki apsilankymo galite naudoti TANTUM ROSA®. Jei šie simptomai jums nenauji, pasikartojantys ir po kiek laiko dažniausiai praeina, tuomet jums padės TANTUM ROSA®: jis slopins uždegimą, o kaip antiseptikas kovos su bakterijomis, mažindamas išskyrų kvapą. Paūmėjimas praeis greičiau, be to, apsisaugosite nuo uždegimo suaktyvėjimo. Jei naudojant TANTUM ROSA® simptomai neišnyks per 7 dienas, kreipkitės į gydytoją. Taip pat paskaitykite skyrių „Kaip išvengti makšties uždegimų?“
Kandidozė arba pienligė
Pienligė (kandidozė) – tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas, kurį sukelia natūraliai kūne esantys grybeliai, vadinami Candida (lot. candidus – blizgantis). Šie grybeliai laukia patogaus momento pradėti daugintis. Nusilpus imunitetui ir sumažėjus gerųjų bakterijų jie pradeda vešėti sukeldami uždegimą. Tai labai dažna infekcija. Kaip teigia statistika, maždaug 75 % moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Apie 5 % visų moterų pienligė kartojasi.
PAGRINDINIAI SIMPTOMAI: baltos, bekvapės, į varškę panašios išskyros, niežulys, deginimo pojūtis makštyje. Grybelinė infekcija nėra lytiniu keliu perduodama liga. Be makšties uždegimo, Candida albicans gali sukelti kitų kūno sričių (burnos, odos, nagų) infekcijas.
Veiksniai, didinantys tikimybę susirgti grybeliniu makšties uždegimu:
- medikamentai (antibiotikai, steroidai)
- diabetas
- hormoniniai pokyčiai, susiję su nėštumu, hormonine kontracepcija
- sukūrinės vonios, vaginaliniai kontraceptikai, aptempti drabužiai, netinkamos higienos
priemonės (muilai, tamponai, įklotai) - nėštumas
KĄ DARYTI? Jei simptomai pasireiškia pirmą kartą, jums būtinai reikia apsilankyti pas gydytoją, kad jis nustatytų tikslią diagnozę, nes visų infekcijų simptomai panašūs. Jei esate nėščia ir pajutote tokius simptomus, taip pat būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Iki apsilankymo gydymo įstaigoje galite naudoti TANTUM ROSA®. Jei minėti simptomai jums nenauji, pasikartojantys ir po kiek laiko praeina, tuomet jums padės TANTUM ROSA®, jis malšins niežulį, slopins uždegimą ir veikdamas kaip antiseptikas kovos su grybeliu. Taip paūmėjimas praeis greičiau ir ne taip skausmingai, be to, apsisaugosite nuo pienligės suaktyvėjimo. Jei naudojant TANTUM ROSA® simptomai neišnyks per 7 dienas, kreipkitės į gydytoją. Taip pat paskaitykite skyrių „Kaip išvengti makšties uždegimų?“
Trichomonozė
Trichomonozė – tai viena labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje. Ją sukelia mikroskopinis vienaląstis parazitas, vadinamas Trichomonas vaginalis. Šis parazitas, paprastai nesukeldamas jokių simptomų, infekuoja vyrų šlapimo takus. Moterims trichomonozė pasireiškia makštyje. Ligos simptomų atsiranda per 5–28 dienas po užsikrėtimo. Ligos eiga lėtinė, negydant gali kilti komplikacijų.
PAGRINDINIAI SIMPTOMAI MOTERIMS: putotos, gelsvos ir žalios spalvos, stipraus nemalonaus kvapo išskyros iš makšties. Taip pat gali būti skausmingas šlapinimasis, skausmas lytinių santykių metu, lytinių organų niežulys. Retais atvejais gali skaudėti pilvo apačioje.
KĄ DARYTI? Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes ši infekcija savaime nepraeis. Jums ir jūsų partneriui reikalingas gydymas antibiotikais arba antimikrobiniais vaistais. Niežulį ir nemalonų kvapą greitai sumažinti padės TANTUM ROSA®.
Atrofinis makšties uždegimas
Atrofinis makšties uždegimas kyla sumažėjus estrogenų. Atrofinis vaginitas būdingas ne tik moterims po menopauzės, bet ir žindyvėms, taip pat esant atletinei amenorėjai, menopauzės metu.
PAGRINDINIAI SIMPTOMAI: deginimo pojūtis makštyje, makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, retais atvejais – tepimas kraujingomis išskyromis iš makšties.
KĄ DARYTI? Reikia apsilankyti pas gydytoją, kuris gali paskirti pakaitinę hormonų terapiją ar vietines estrogenų ovules. Numalšinti uždegimą ir varginančius simptomus padės TANTUM ROSA®. Vėliau makšties sausumą galima gydyti „Feminella Hyalosoft“ ovulėmis, kurios drėkina makšties gleivinę ir apsaugo nuo infekcijų.
Neinfekcinis makšties uždegimas
Makšties dušas, purškalai, parfumuoti muilai, kvapnios intymios higienos priemonės, tamponai, įklotai, skalbimo milteliai, spermicidai gali sukelti alergines reakcijas, sudirginti gaktos ir makšties audinius. Makšties niežulys ir
sudirgimas gali atsirasti ir menopauzės metu arba po kiaušidžių šalinimo operacijos dėl hormonų trūkumo sukeltų pokyčių makštyje.
PAGRINDINIAI SIMPTOMAI: išorinių lytinių organų paraudimas, padidėjęs jautrumas, niežėjimas, deginimas. Išskyros nepasikeičia.
KĄ DARYTI? Reikia nustatyti alergiją ir sudirgimą keliančius produktus ir jų vengti, tuo tarpu simptomus ir uždegimą padės numalšinti TANTUM ROSA®.